Решение 435

Print Friendly

Р Е Ш Е Н И Е

435

ВЗЕТО  С  ПРОТОКОЛ  № 18 ОТ 25. 10. 2012  г.

 

О Т Н О С Н О :    Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за разполагане на преместваемите обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив

 

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: инж.Димитър Кацарски-Зам.-кмет на Община Пловдив

 

На основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, във връзка с чл. 8, във връзка с чл.17, ал.1 и 2, чл.11, ал.3 и чл.26 от ЗНА при спазване изискванията на чл. 26 и чл. 28 от ЗНА и чл. 75, 76, 77 и 79 от АПК и чл. 56 от ЗУТ, предвид изложените в предложение с вх. № 12ХІ-470 от 19. 10. 2012 г. фактически основания, Общински съвет – Пловдив

Р Е Ш И :

 

I. Приема Наредба за изменение и допълнение на Наредба за разполагане на преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на община Пловдив, приета с решение №226 взето с протокол № 11 от 11.06.2009 на Общински съвет Пловдив, изменена и допълнена с Решение № 119, взето с протокол № 11 от 22.04.2010г., Решение № 148, взето с протокол № 12 от 13.05.2010г., Решение №440, взето с протокол № 31 от 25.11.2010г., Решение № 505, взето с протокол № 33 от 16.12.2010г., Решение № 160, взето с протокол № 9 от 17.05.2012г., Решение № 189, взето с протокол № 10 от 31.05.2012г.  на Общински съвет Пловдив, както следва:

§1. В чл.1, ал. 4 „Наредбата за обществения ред” се заменя с „Наредбата за осигуряване на обществения ред”

§2. В чл. 1 се създава нова ал. 8:

„Маси за открито сервиране, леки слънцезащитни устройства към масите за открито сервиране, като тенти, чадъри, леки оградни съоръжения с височина до 0,70 м, не са преместваеми обекти по смисъла на чл. 56 от ЗУТ, не попадат в обхвата на чл. 57а от ЗУТ и се разрешават, разполагат и отстраняват по ред определен с тази наредба.”

§3. В чл. 5, ал. 1, т. 2 думата „подобни” отпада от изречението.

§4. В чл. 5, ал. 2, т. 2  „за период не по-дълъг от тридесет дни” се заменя с „за период не по-дълъг от три месеца”.

§5. Текстът на чл. 5, ал. 3, т. 2 се изменя както следва: „Хладилни витрини, автомати за храни и напитки и др. артикули за търговия на самообслужване, търговски маси и други”

§6. В чл. 7 ал. 1  „площад „Джумаята” се заменя с  „площад „Римски стадион”.

§7. Текстът на чл. 8 ал. 3 се изменя както следва: „Схемите за разполагане на СПО в определените зони за търговия се изработват по реда на ЗОП, след възлагане от общинската (районната) администрация”.

§8. В чл.10 ал. 1  „за срок до тридесет дни” се заменя със  „за срок до три месеца”

§9. В чл. 10, ал. 2, т. 2 се добавя „(служебно)”.

§10. В чл. 10, ал. 2 се добавят нови т. 3 и т.4 в следния вид:

„ 3. Справка от Търговския регистър (служебно)

4. Удостоверение от регистър БУЛСТАТ – при необходимост.”

§11. В чл. 11 „автомати за напитки” отпада.

§12. Чл. 11, ал. 3 се изменя както следва: „Не се разполагат маси за открито сервиране на тротоари по-тесни от 3 метра и на площ по-малко от 3 кв.м – за обекти, подлежащи на категоризиране, съгласно Закона за туризма и на площ по-малко от 2 кв. м – за обекти, които не подлежат на категоризиране, съгласно Закона за туризма.”

§13. В чл. 11, ал. 4  след „с изключение на случаите по ал. 12” се добавя, както и в случаите на едностранно разполагане по улици към обекти на територията на АИР, публичните пространства на пешеходната зона на гр. Пловдив: площад „Централен” – ул. „Княз Александър І Батенберг” – площад „Римски стадион” – ул. „Райко Даскалов” – до пешеходния мост, и прилежащите им пешеходни пространства, които обслужват”.

§14. В чл. 11, ал.6  „автомати за напитки” отпада.

§15. Текстът на чл. 11, ал. 7 добива следния вид: „Върху зоните за разполагане на маси за открито сервиране, се разрешава ползването само на леки преместваеми слънцезащитни устройства с подвижна отваряема конструкция като чадъри, сенници, чийто носещи елементи не са трайно закрепени към поземления имот, а за територията на АИР и публичните пространства на пешеходна зона I на гр. Пловдив: площад Централен – ул. „Княз Александър I Батенберг” – площад „Римски стадион” – ул.”Райко Даскалов” – до пешеходния мост, и прилежащите им пешеходни пространства  – само чадъри в цветовата гама от бяло до охра по Приложение № 1. Устройствата трябва да са без рекламни надписи.”

§16. Текстът на чл. 11, ал.8 добива вида: „Не се разрешава разполагане на маси за открито сервиране, хладилни витрини и други извън площта и размерите посочени в одобрената схема”.

§17. В чл. 11, ал. 9 „автомати за напитки” отпада.

§18. В чл.11, ал.14  „автомати за напитки” отпада, а след „въз основа на заявление” се добавя „подадено лично от заявителя или негов представител с нотариално заверено пълномощно.”

§19. В чл. 11, ал. 14, т. 2 се добавя „(служебно)”.

§20. В чл. 11, ал.14 се добавят нова т. 3 в следния вид:

„3. Удостоверение за утвърдена категория или временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на туристически обекти по Закона за туризма”. (изисква се само за обекти, които подлежат на категоризация съгласно Закона за туризма).

§21. Раздел ІV - „Места за паркиране за служебни нужди” се отменя.
§22. В чл. 33, ал. 9 „чрез обявление поне в един ежедневник” се заменя с „чрез обявление поне в един местен ежедневник”.

§23. Чл. 33, ал.11, т. 2  добива следния вид:

„2. за юридически лица – справка от Търговския регистър, лична карта – за физически лица”.

§24. Текстът на чл. 34 ал. 2 се изменя както следва: „Наддаването се извършва чрез гласно обявяване от председателя на комисията на последователни суми над началния размер на таксата, разграничени със звуков сигнал. Последователността, в която участниците обявяват предложенията си, се определя от реда на подаване на предложенията за участие в търга.  Всяко увеличение трябва да бъде равно на наддавателната стъпка.”

§25. Текстът на чл.39 ал.1 се изменя както следва: „Документацията за проведените търгове се съхранява в съответното административно звено в община Пловдив или районната администрация, провело тръжната процедура”.

§26. Чл. 40, ал.11, т. 2  добива следния вид:

„2. за юридически лица – справка от Търговския регистър, лична карта – за физически лица”.

§27. Чл. 40, ал.11, т. 9  добива следния вид:

„9. Справка за липса на задължения към община Пловдив (служебно).

§28. Текстът на чл.43 ал.1 добива следния вид: „Документацията за проведените конкурси се съхранява в съответното административно звено в община Пловдив или районната администрация, провело конкурсната процедура”.

§29. Текстът на чл. 44 ал. 2 се изменя както следва: „На интернет страницата на община Пловдив се публикува и поддържа публичен регистър на всички обекти действащи по тази наредба.”

§30. Текстът на чл. 45 добива следния вид: „Разрешенията за ползване на общински имот издадени по реда на тази наредба се отнемат със заповед на кмета на община Пловдив и/или упълномощено от него лице:

- когато мястото не се използва по предназначение;

- когато не се използва от лицето, на което е предоставено,

- при неспазване на изискванията на настоящата Наредба;

- при обществени нужди, налагащи това действие  или започване на процедура по прилагане на подробен устройствен план на съответната територия.”

§31. Текстът на чл. 45а добива следния вид: ”Разрешенията за поставяне на преместваем обект върху общински имот издадени по реда на тази наредба се отнемат със заповед на кмета на община Пловдив и/или упълномощено от него лице:

- при неспазване на изискванията на настоящата Наредба;

- при обществени нужди, налагащи това действие или започване на процедура по прилагане на подробен устройствен план на съответната територия;

- извършване на рекламна дейност от и върху преместваем обект, без същата да е разрешена по реда и условията на Наредбата за реда за издаване на разрешение и поставяне на рекламно-информационни елементи върху недвижими имоти на община Пловдив;

- при отпадане на правното основание за издаване на разрешението за поставяне;

- в случай, че не отговарят на правилата и нормативите за устройство на територията;

- когато обекта не отговаря на изискванията по чл.169, ал.1, т.1, 2,  3, 4, 5 и ал.3, т.1 от ЗУТ;

- при отнемане на издадено разрешение за ползване на общински имот, поради наличие на някое от основанията по чл.45 от Наредбата.”

§32. Текстът на чл.46, ал.1, т. 1  добива следния вид:
„1. Когато са поставени в чужд имот без правно основание или отпаднало правно  основание;”
§33. Текстът на чл.46, ал.1, т. 2  добива следния вид:
„2. Когато са поставени без разрешение или в противоречие с издаденото разрешение;”
§34. Текстът на чл.46, ал.1, т. 5  добива следния вид:
„5. Представляват реклама, забранена със закон или поставена в отклонение на Наредбата за реда за издаване на разрешение и поставяне на рекламно-информационни елементи върху недвижими имоти на Община Пловдив;”
§35. Текстът на чл.46, ал.1, т. 6  и т. 7 добиват следния вид:
„6. Срокът на разрешението за поставяне е изтекъл, или същото е отнето със заповед на кмета;
  7. Срокът на разрешението за ползване на общински терен е изтекъл, или същото е отнето със заповед на кмета;”
§36. Текстът на чл.46, ал.2 добива следния вид:  „Обстоятелствата по ал. 1 се установяват с констативен акт, съставен от служителите на ПОИ за зона АИР, ЦГЧ или служители по чл. 223, ал. 2 в съответната районна администрация в 7-дневен срок от констатиране на нарушението.  Констативният акт се връчва на собствениците на обектите по ал. 1, които могат да направят възражение в тридневен срок от връчването му”.

§37. Текстът на чл.46 ал.8 добива следния вид: „При неспазване на срока за доброволно премахване, обектът се премахва принудително със съдействието на полицията, по ред определен от кмета на общината (района) за сметка на собственика (ползвателя) на обекта, като направените разходи по премахването на обекта се събират от собственика (ползвателя) по реда на чл. 417 от ГПК.”

§38. Създава се нов чл. 46а със следното съдържание:

„ал. 1. Обекти по чл. 1 ал. 8(нова) от Наредбата се отстраняват както следва:

- За зона АИР, ЦГЧ след съставяне на констативен протокол за нарушение на наредбата от Пловдивски общински инспекторат, кметът на общината издава писмено разпореждане за незабавно отстраняване на обектите;

- За останалата територия на община Пловдив след съставяне на констативен протокол от районната администрация, кметът на съответния район издава писмено разпореждане за незабавно отстраняване на обектите.

ал. 2. Когато собственикът (ползвателят) на обекта по ал. 1, поставен в чужд имот е неизвестен, констативния протокол и писменото нареждане за незабавно отстраняване се връчват на собственика на имота. В този случай собственикът на имота е задължен да го отстрани за своя сметка в указания в разпореждането срок.

ал. 3. Когато собственикът (ползвателят) на обекта по ал. 1, поставен върху имот – общинска собственост е неизвестен, констативния протокол и писменото нареждане за незабавно отстраняване се поставят на видно място върху обекта в присъствието на двама свидетели, както и на определените за това места в сградата на общината или района.

ал. 4. При неспазване на срока за отстраняване, обектът се отстранява принудително със съдействието на органите на МВР, по ред определен от кмета на общината /района за сметка на собственика (ползвателя) на обекта. За наличните материали и вещи се съставя протокол.

ал. 5. Обектите по чл. 1, ал. 8 (нова), както и материалите и вещите, налични след премахване на обектите, се съхраняват на определено от община Пловдив или района място, като собственикът на обекта дължи обезщетение за разходите по пренасянето и съхранението им.

ал. 6. При неизвестен собственик обектите, материалите и вещите по предходната алинея при изтичане на едногодишен срок, стават собственост на община Пловдив/района на основание чл. 89, ал. 1 от Закона за собствеността. Ако в едногодишния срок, собственикът поиска предаване на материалите и вещите, същият дължи обезщетение в размер на 10% от стойността им и разходите по пренасянето и съхранението им.

ал. 7.  При известен собственик, материалите и вещите по ал. 6, стават собственост на община Пловдив/района след изтичане на петгодишен давностен срок на основание чл. 80 от Закона за собствеността.”

§39 Чл. 47 ал. 1 се изменя както следва: „Наказва се с глоба от 200 до 500 лв., ако не подлежи и на по-тежко наказание” се заменя с: „ Наказва се с глоба от 300 лв.  до 1 000 лв. или имуществена санкция от 500 до 1 500 лв., ако не подлежи и на по-тежко наказание”.

§40. Чл. 47, ал. 2 се изменя както следва: „Наказва се с глоба или имуществена санкция от 1000 лв. до 1500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, търговец или ползвател на преместваем обект, който наруши чл. 11 ал. 7 от тази Наредба”.

§41.  §7  добива следния вид: „При повече от един кандидат за едно място по схемите се провежда търг или конкурс по реда, предвиден в раздел V от настоящата Наредба”.

ІІ. Възлага на кмета на община Пловдив да предприеме необходимите действия за изпълнение на настоящото решение.

ІІІ. Наредбата за изменение и допълнение на Наредба за разполагане на преместваеми обекти за търговски и други обслужващи дейности и елементи на градското обзавеждане на територията на община Пловдив влиза в сила след изтичане на законоустановения срок за упражняване на контрол за законосъобразност.

 

МОТИВИ: Настоящото решение се взема с правни основания: чл.21, ал.2 от ЗМСМА, във връзка с чл. 8, във връзка с чл.17, ал.1 и 2, чл.11, ал.3 и чл.26 от ЗНА при спазване изискванията на чл. 26 и чл. 28 от ЗНА и чл. 75, 76, 77 и 79 от АПК и чл. 56 от ЗУТ и фактически основания: Необходимостта от отстраняване на допуснатите пропуски, в Наредбата, което от своя страна ще доведе до подобряване работата по прилагането на същата, както и до повишаване на контрола за съблюдаване на законовите и подзаконови изисквания спрямо разполаганите на територията на община Пловдив преместваеми обекти.

 

БРОЙ СЪВЕТНИЦИ:                        51

БРОЙ ПРИСЪСТВАЛИ

НА ГЛАСУВАНЕТО:                       38

БРОЙ ГЛАСУВАЛИ “ЗА”:   37

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/Арх. Илко Николов/