Р Е Ш Е Н И Е
№ 75
ВЗЕТО С ПРОТОКОЛ № 6 ОТ 09. 04. 2020 г.
О Т Н О С Н О : Вземане на решение за отпадане на задължението за заплащане на такса по чл. 72 от Закона за местните данъци и такси за ползване на място общинска собственост, съгласно Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на община Пловдив, до отмяна на обявеното с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г. извънредно положение в Република България
ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: Здравко Димитров – Кмет на община Пловдив
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8, т. 23, във връзка с ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и във връзка с обявеното на 13.03.2020 г. с решение на Народното събрание извънредно положение на територията на страната, във връзка с разрастващата се пандемия от COVID-19, предвид изложените в предложение с вх. № 20ХІ-97 от 02. 04. 2020 г. фактически основания, Общински съвет – Пловдив
Р Е Ш И :
1. Дава съгласие, считано от 14.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение, ползвателите на място общинска собственост, които имат издадени или ще им бъдат издадени разрешения за ползване на място общинска собственост по смисъла на чл. 7, ал. 1 на Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на община Пловдив, да бъдат освободени от заплащане на такса по чл. 72 от Закона за местните данъци и такси, респективно чл. 20, ал. 4 на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив. За посочения период в Информационно-справочната система „Отчитане на собствените приходи на община Пловдив“ да не се начислява дължимата месечна такса. Освобождаването от заплащане на такса да става след подаване на декларация от съответното лице, която декларация представлява неразделна част от настоящото решение.
2. Дава съгласие, считано от 01.04.2020 г. до отмяна на извънредното положение, ползвателите на място общинска собственост, които имат издадени или ще им бъдат издадени разрешения за ползване на място общинска собственост по смисъла на чл. 5, ал. 1 и чл. 6, ал. 1 на Наредба за реда и условията за издаване на разрешение за ползване на място общинска собственост на територията на община Пловдив, да бъдат освободени от заплащане на такса по чл. 72 от Закона за местните данъци и такси, респективно чл. 20, ал. 4 на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив. За посочения период в Информационно-справочната система „Отчитане на собствените приходи на община Пловдив“ да не се начислява дължимата месечна такса. Освобождаването от заплащане на такса да става след подаване на декларация от съответното лице, която декларация представлява неразделна част от настоящото решение.
3. Надвнесените суми по Разрешенията за ползване по т. 1 и т. 2 да бъдат отнесени в следващи финансови периоди.
4. Възлага на Кмета на Община Пловдив да одобри ред за кандидатстване и одобрение на ползвателите по т.1 и т.2 от настоящото решение за освобождаване от заплащане на такса по чл. 72 от Закона за местните данъци и такси.
5. Възлага на Кмета на община Пловдив и кметове на райони, да предприемат съответните действия за изпълнение на настоящото решение.
МОТИВИ: Настоящото решение се взема с правни основания: разпоредбите на чл. 21, ал. 1, т. 8, т. 23, във връзка с ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 72 от Закона за местните данъци и такси и фактически основания: Като взе предвид обявеното на 13.03.2020 г. с решение на Народното събрание извънредно положение на територията на страната, във връзка с разрастващата се пандемия от COVID-19; Като взе предвид Заповед № РД-01-124/13.03.2020 г., допълнена със Заповед № РД-01-131/17.03.2020 г., изменена със Заповед № РД-01-139/19.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването, с която са въведени противоепидемични мерки на територията на Република България в съответствие с препоръките на Националния оперативен щаб, създаден със Заповед № Р-37/26.02.2020 г. на министър – председателя на Република България; Като взе предвид, че съгласно противоепидемичните мерки, на територията на страната ни са преустановени посещенията в увеселителни и игрални зали, дискотеки, барове, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе сладкарници, големи търговски центрове тип МОЛ. Преустановени са и всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици, извън системата на училищното и предучилищното образование. Преустановено е и провеждането на всякакъв вид масови мероприятия, включително спортни, културно-развлекателни и научни (кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА центрове, фитнес зали и други); Като взе предвид, че предприетите епидемиологични мерки оказват съществено негативно влияние върху икономическите настроения и глобалните условия на бизнес; Като взе предвид, че промяната ще окаже благоприятно въздействие върху осъществяваната търговска и туристическа дейност на територията на община Пловдив и това ще спомогне за запазване на съществуващите работни места и накаляване на процента на безработица.
–––––-
РАЗГЛАСЯВАНЕ:
1. в-к „Марица” – 15.04. 2020 г.;
2. Интернет страницата – 13. 04. 2020 г.;
3. Инф. табло – пл. „Ст. Стамболов” № 1 – 15.04.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/инж. Александър Държиков /