Решение №374

Print Friendly

Р Е Ш Е Н И Е

374

ВЗЕТО  С  ПРОТОКОЛ  № 17 ОТ 17. 10. 2013 г.

 

О Т Н О С Н О :    Приемане на Наредба за изменение на Наредба № 2 за организацията и безопасността на движението и дисциплината на водачите на пътни превозни средства и пешеходците на територията на Община Пловдив, приета от Общински съвет – Пловдив

 

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: инж. Иван Тотев – Кмет на Община Пловдив   

 

На основание чл. 21, ал. 1, т. 23 и ал. 2 от ЗМСМА, във връзка с чл. 8 от закона за нормативните актове и чл. 79 от АПК, и на основание чл. 23 във връзка с чл. 19, ал. 2, т. 5 от Закона за пътищата, предвид изложените в предложение с вх. № 13ХІ-404 от 10. 10. 2013 г. фактически основания, Общински съвет – Пловдив

Р Е Ш И :

 

1. Приема Наредба за изменение на Наредба № 2 за организацията и безопасността на движението и дисциплината на водачите на пътни превозни средства и пешеходците на територията на Община Пловдив, приета от Общински съвет – Пловдив, както следва:

§ 1. Текстът на чл. 17 придобива следното съдържание:

Чл. 17(1) Забранява се движението на ППС с животинска тяга по общинските пътища по уличната мрежа на територията на гр. Пловдив.

(2) При нарушение на ал. 1, ППС с животинска тяга се задължат на определените за целта места, съгласно Заповед на Кмета на община Пловдив, до заплащане на наложената им административна санкция.

 

МОТИВИ: Настоящото решение се прие на основание чл. 21, ал. 1, т. 23 и ал. 2 от ЗМСМА, във връзка с чл. 8 от закона за нормативните актове и чл. 79 от АПК, и на основание чл. 23 във връзка с чл. 19, ал. 2, т. 5 от Закона за пътищата, като взе предвид, че  с Решение № 65, взето с Протокол № 3 от 19. 01. 2012 г. Общински съвет – Пловдив е въвел въпросната забрана на територията на гр. Пловдив с изключени на зоната, заключена между улиците: „Ландос”, „Крайна”, „Калина”, „Крайречна”, „Батак”, „Владая”, „Прохлада” и „Храбрец”, но това не е довело до целения резултат. Целта на изменението на Наредба № 2 на Община Пловдив е организира безопасносто движение на автомобили на нейната територия, което да бъде съобразено с устойчивото развитие на облика на гр. Пловдив като кандидат за Европейска столица на културата и град с безопасни пътища. Наложеното ограничение на територията на Община Пловдив е валидно за всички правни субекти и с него се цели безопасно и ефективно движение, поради което не може да се счете, че това ограничение води до влошаване на условията за придвижване. По принцип всяка забрана или ограничение рефлектира неблагоприятно в нечия правна сфера, но тове не води непременно до извода за неравно третиране, след като преследва приоритетно значима за обществото законова цел, както е в случая и нейното постигане е възможно само по определен начин. Въведената забрана е в изпълнение на легитимна цел (законово прокламирана в чл. 2 от ЗДвП), а именно:  да се опазят живота и здравето на участниците в движението по пътищата, да се улесни тяхното предвижване, да се опази имуществото на юридическите и физическите лица. Тази цел е относима към всички участници в движението по пътищата и уличната мрежа в град Пловдив, без значение на тяхната принадлежност; Този ограничителен подход е както подходяща и необходима, така и обективно оправдана мярка за постигане на важната законова цел – осигуряване на безопасност и ефективност на движението за всички водачи и пътници в един европейски град. За това тази забрана защитава и гарантира правата и интересите на обществото като цяло. Като взе предвид, че изменението на Наредба № 2 е в съответствие с нормативните актове от по-висока степен, както и с тези на европейското законодателство.

 

 

 

–––––-
РАЗГЛАСЯВАНЕ:
1. в-к „Марица” – 24.10. 2013 г.;
2. Интернет страницата – 24. 10. 2013 г.;
3. Инф. табло – пл. „Ст. Стамболов” № 1 – 24.10.2013 г.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/Арх. Илко Николов/