Решение 367

Print Friendly

Р Е Ш Е Н И Е

367

ВЗЕТО  С  ПРОТОКОЛ  № 18 ОТ  13. 11. 2014 г.

 

О Т Н О С Н О :    Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив

 

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: Петър Зехтински – Зам.-кмет на Община Пловдив, За Кмет на Община Пловдив, съгласно Заповед № 14ОА-2867/30.10.2014 г.

 

На основание чл.21, ал.1, т.13 и т.23 и ал.2, във връзка с чл.17, ал.1, т.8 от ЗМСМА, чл. 8, чл. 11, ал. 3, чл.15, ал. 1 и чл.17, ал.1 и ал.2 от ЗНА при спазване изискванията на чл. 26 и чл. 28 от ЗНА, чл. 76, ал.3 и чл.79 от АПК, чл.133 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, чл.52 от Наредба №1 от 10.10.2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води, предвид изложените в предложение с вх. № 14ХІ- 390 от 04. 11. 2014 г. фактически основания, Общински съвет – Пловдив

Р Е Ш И :

 

I. Приема Наредба за изменение и допълнение на Наредба за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив, приета с Решение № 199, взето с Протокол № 10 от 28.05.2009 г.; изм. и доп. с Решение № 204, взето с Протокол № 10 от 31.05.2012 г.; изм. и доп. с Решение № 500, взето с Протокол № 22 от 20.12.2012 г. на Общински съвет – Пловдив, както следва:

§1. В чл.11 се създава нова т. 10 със следния текст:

„ т.10 Замърсяването от търговски и други обекти на пространства извън територията на обектите“.

§2. В чл.20 се създават нови т.9, т. 10  и т. 11, със следния текст:

„ т.9 Преследването и безпокойството на защитените диви животински видове от Приложение 3 на Закон за биологичното разнообразие (ЗБР) и видовете птици от Приложение 4 на ЗБР, особено през периодите на размножаване, отглеждане на малките, презимуване и миграция.

т.10 Унищожаването или вземането на яйца, включително в случаите, когато те са изоставени; разрушаването, увреждането или преместването на гнезда.

т.11 Брането, събирането, отрязването, изкореняването или друг начин на унищожаване на дивите растителни видове  от Приложение 3 на ЗБР в техните естествени области на разпространение.“.

§3. В чл.27 се създават нови т.4 и т.5, със следния текст:

„ т.4 Проектирането и изграждането на водовземни съоръжения в имоти общинска собственост, без наличие на подписана декларация за съгласие на кмета на Община Пловдив по чл. 60, ал. 6, т. 1 от Закона за водите.

т.5 Ползването на консервирани водовземни съоръжения, изградени на публична общинска собственост на територията на Община Пловдив.”.

§4. Текстът на чл.29, ал.1, т.5 се изменя, като същият придобива следната редакция:

„т.5. Незабавно да уведомят общинската администрация за настъпили производствени аварии и други инциденти, които могат да доведат до замърсяване на въздуха, както и да предприемат мерки съгласно нормативната уредба, регламентиращи действията при промишлени аварии и бедствия;“.

§5. Текстът на чл.31 се изменя, като същия придобива следната редакция:

„Чл.31. С оглед на осигуряване качество на атмосферния въздух и съблюдаване на утвърдените по чл. 13 от Закона за чистотата на атмосферния въздух норми за емисии на вредни вещества (замърсители) в отработилите газове от моторните превозни средства (МПС) във всички следващи конкурси за превозвачи на градския транспорт, да бъдат поставени изисквания към тях за изпълнение на минимум стандарт ЕВРО – 4.“

§6. Създава се нов раздел VII „РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ И ГЪЛЪБИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЛОВДИВ”, както следва:

 

РАЗДЕЛ  VII

РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ И ГЪЛЪБИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЛОВДИВ

 

Чл.32. (1) В регулационните граници на град Пловдив се забранява отглеждането на селскостопански животни, с изключение на кв. Прослав, кв. Коматево, кв. Остромила, кв. Беломорски, кв. Гаганица, кв. Разкопаница, кв.Тодор Каблешков /Шекер махала/, кв.Харман махала, кв.Столипиново.

ал.2. В регулационните граници на град Пловдив се допуска отглеждане на гълъби, единствено при спазване условията, регламентирани в настоящия раздел от наредбата.

Чл.33. На територията на разрешените по чл.32 места, отглеждането на селскостопански животни се допуска при спазване на следните условия :

ал.1. В едно лично стопанство, за лични нужди могат да се отглеждат не повече от :

-        до едно едро преживно животно (ЕПЖ) с приплодите му до едногодишна възраст;

-        до три дребни преживни животни (ДПЖ) с приплодите им до 6-месечна възраст;

-        до две прасета за угояване;

-        до един брой еднокопитни и приплодите му до едногодишна възраст;

-        до три зайкини с приплодите;

-        до 20 възрастни птици;

-        до 50 бройлера;

-     до 100 гълъба.

ал.2. Отглеждането на селскостопански животни и гълъби за лични нужди се извършва в животновъдни обекти, които имат ограда, осигуряваща безопасността на обекта и здравното благополучие на животните.

ал.3. Помещенията, в които се отглеждат селскостопански животни и гълъби за лични нужди, не могат да бъдат разположени на разстояние по- малко от 3 /три/ метра от оградата и на по-малко от 4 /четири/ метра от жилищните сгради на съседните имоти.

ал.4. Отпадните води, получени от дейностите по отглеждане на селскостопански животни и гълъби да се заустват само при надлежно издадено по реда на Закона за водите писмено разрешително за заустване от Басейнова Дирекция Източно Беломорски район.

ал.5. Забранява се нерегламентираното изпускане на отпадни води извън животновъдния обект.

ал.6. Придвижването на селскостопански животни от сборни стада на територията на Община Пловдив да се извършва само по маршрути, определени със заповед на кмета на съответния административен район. Със заповед на кмета на административния район, при целесъобразност, могат да се определят местата за паша на животните и места за депониране на оборски тор, извън личните стопанства.

Чл.34. В землището на Община Пловдив, извън регулационните граници на град Пловдив, се разрешава  отглеждане на селскостопански животни за лични нужди, при спазване на следния брой животни за отглеждане :

-          до три едри преживни животни (говеда, биволи) и приплодите им до едногодишна възраст;

-          до десет дребни преживни животни (ДПЖ) с приплодите им до 6-месечна възраст;

-          до пет прасета за угояване;

-          до три броя еднокопитни и приплодите им до едногодишна възраст;

-          до десет зайкини с приплодите;

-          до 100 възрастни птици;

-          до 150 бройлера.

Чл.35. Забранява се :

ал. 1. отглеждането на селскостопански животни за лични нужди в мазета, тавани, балкони, веранди, тераси и други непредназначени за целта постройки и помещения,

ал.2. отглеждането на селскостопански животни и гълъби в околоблоковите пространства и на терени – публична общинска собственост.

Чл.36. Лицата отглеждащи селскостопански животни и гълъби за лични нужди, са длъжни:

ал.1. Да предприемат всички мерки за предотвратяване неконтролирано напускане на границите на имота от животните.

ал.2. Да осигурят необходимите условия за безопасността на движението и недопускане на замърсяване при придвижване на животните по улици и пътища на територията на общината.

ал.3. Да осигурят в животновъдния обект място за временно съхранение на тор в количество не повече от 1 куб.м. и обеззаразяване, съобразено с капацитета на животновъдния обект и технологията на отглеждане, освен в случаите при сключен договор с преработвателно предприятие за ежедневно извозване на торовите маси. Мястото за депониране на торовата маса да отстоява на не по-малко от 3 метра от границите на съседен имот.

ал.4. Да почистват торовата маса най-малко веднъж седмично или в кратност осигуряваща натрупването на не-повече от 1 куб.м. тор.

Чл.37. Забранява се:

ал.1. Пашата на селскостопански животни в регулационните граници на гр. Пловдив, в това число в коритото и по бреговете на реките, напоителните и отводнителните канали, освен в случаите по чл.33, ал.6.

ал.2. Изхвърлянето на животински трупове, продукти и отпадъци от животински произход, както и торова маса в съдовете за разделно събиране на отпадъци,  в съдовете за битови и строителни отпадъци, както и върху площи – общинска или държавна собственост, в регулационните граници на Пловдив;

ал.3. Клането на животни и обработката на животински продукти на обществени места /по тротоари, улици, площади, междублокови пространства и др./

ал.4. Оставянето на селскостопански животни на обществени места без надзор от собственика или гледачи на животните.

Чл.38. Който не допусне длъжностно лице от контролните органи по настоящия раздел от наредбата в подлежащите на контрол обекти или не представи на контролните органи документи или информация с цел възпрепятстване на проверката, подлежи на наказание.

§7. Досегашните чл.43 до чл.50 от Наредбата се преномерират, и стават съответно чл.39 до чл.46.

§8. Текстът на ал.1 от досегашния чл.43, респ. чл.39 след преномерацията се изменя, като същия придобива следната редакция:

„(1) Физическите лица, нарушили разпоредбите на тази наредба и/или допуснали извършването на такива нарушения, се наказват с глоба в размер от 100 до 2 000 лева, а едноличните търговци и юридическите лица с имуществена санкция в размер от 1 000 до 20 000 лева, освен ако размера на наказанието не е определен за конкретното нарушение, съгласно таблицата (Приложение № 1), която е неразделна част от Наредбата“.

§9. Текстът на ал.4 от досегашния чл.44, респ. чл.40 след преномерацията се изменя, като същия придобива следната редакция:

„(4) Кметът на Община Пловдив определя със заповед и длъжностни лица за извършване на контрол върху работата на длъжностните лица по чл. 39, ал. 1, които съставят актовете за установяване на нарушенията на Наредбата, извършени от последните“.

§10. Текстът на досегашния чл.46, респ. чл.42 след преномерацията се изменя, като същия придобива следната редакция:

„Чл.42. На длъжностните лица, на които е възложено установяване на нарушенията по чл. 40, ал. 1 от Наредбата, за неизпълнение на произтичащите от това задължения, се налага глоба в размер от 300 до 2000 лв.“.

§11. Изменя се „Таблица за размера на глобите и имуществените санкции по Наредба за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив” (Приложение № 1) към Наредбата, като същата придобива следният вид:

 

По член Физически лица Юридически лица и ЕТ
Долна граница Горна граница Долна граница Горна граница

1

2

3

4

5

Чл.4,ал.1, т.1 300 800 1400 3500
Чл.4,ал.1, т.2 300 800 1400 3500
Чл.4,ал.1, т.3 300 800 1400 3500
Чл.4,ал.1, т.4 300 800 1400 3500

1

2

3

4

5

Чл.4,ал.1, т.5 300 800 1400 3500
Чл.4,ал.1, т.6 300 800 7000 15000
Чл.4,ал.1, т.7 300 800 1400 3500
Чл.4,ал.2 300 800 3000 8000
Чл.4, ал.3 300 800 1400 3500
Чл.4, ал.4 300 800 1400 3500
Чл.4, ал.5 300 800 1400 3500
Чл.5, т.1 300 800 1400 3500
Чл.5, т.2 300 800 10000 40000
Чл.7, ал.1 300 800 1400 3500
Чл.7, ал.2 300 800 10000 40000
Чл.8 200 2000    
Чл.11, т.1 300 800 1400 3500
Чл.11, т.2 50 200 500 1000
Чл.11, т.3 300 800 1400 3500
Чл.11, т.4 2000 4000 1400 4000
Чл.11, т.5 100   500  
Чл.11, т.6 300 800 3000 8000
Чл.11, т.7 300 800    
Чл.11, т.8 100   1000  
Чл.11, т.9 100   1000  
Чл. 11, т. 10 100 500 1000 5000
Чл.12, т.2/отм./ 500   2000  
Чл.13, т.1 50   200  
Чл.13, т.2 150   300  
Чл.14, ал.3 200   1000  
Чл.20, т.1 400   1000  
Чл.20, т.2 500   1000  
Чл.20, т.3 500   1000  
Чл.20, т.4 500   1000  
Чл.20, т.5 500   1000  
Чл.20, т.6 5000   20000  
Чл.20, т.7 500   1000  
Чл.20, т.8 500   1000  
Чл.20, т.9 100 500 500 10000
Чл.20, т.10 100 500 500 10000
Чл.20, т.11 100 500 500 10000
Чл.23, т.1 300 800 1400 3500
Чл.23, т.2 300 800 10000 40000
Чл.23, т.3 300 800 10000 40000
Чл.23, т.4 300 800 10000 40000
чл.23, т.5 300 800 10000 40000
Чл.24, т.1 глоба с фиш 50      
Чл.24, т.2 50      
Чл.25, т.1 300 800 1 400 3 500
Чл.25, т.2,3,4,5 5 000 10 000 5 000 14 000
Чл.26 5 000 1 000 5 000 14 000
Чл.27, т. 1, т.2 и т.3 1 000 2 000 3 000 4 000
Чл.27, т.4 3 000 5 000 5 000 7 000
Чл.27, т.5 3 000 5 000 5 000 7 000
Чл.29, т.1 1000 2500 1000 1500
Чл.29, т.2 100 1000 100 1500
Чл.29, т.3 50 400 50 400
Чл.29, т.4 100 1000 100 1500
чл.29 т.5 200 1000 200 1500
чл. 29, т.6 50 200 50 400
За нарушения по раздел VII: „Ред и условия за отглеждане на селскостопански животни и гълъби  на територията на Община Пловдив“ 150 1000 500 2000
         
чл.30 ал.1 200 500    
чл. 30, ал.2 200 500    
чл.30 ал.3 300 800 2000 4000
чл. 30, ал.4 300 800 1400 3500

 

         §12.  Създават се „Допълнителни разпоредби“ към Наредбата за опазване на околната среда на територията на Община Пловдив, състоящи се от §1, със следния текст:

§1.  По смисълът на тази наредба:

  1. “Животновъден обект“ е всяко място, където временно или постоянно се отглеждат или настаняват животни, с изключение на ветеринарни клиники или амбулатории;

 

  1. „Лично стопанство“ е животновъден обект, в който се отглеждат животни с цел добив на суровини и храни за лична консумация.
  2. „Селскостопански животни” са едри преживни животни, дребни преживни животни, свине, еднокопитни животни, зайци, птици и риби, отглеждани и развъждани за производство на животински продукти, други селскостопански цели или за работа.
  3. „Едри преживни животни“ са животни от рода на говедата и биволите.
  4. „Дребни преживни животни“ са животни от рода на овцете и козите.”.

§13. Досегашните §1 до §5 от „Преходни и заключителни разпоредби“ на Наредбата се преномерират, и стават съответно §2 до §6.

 

 

 

МОТИВИ: Настоящото решение се прие на основание чл.21, ал.1, т.13 и т.23 и ал.2, във връзка с чл.17, ал.1, т.8 от ЗМСМА, чл. 8, чл. 11, ал. 3, чл.15, ал. 1 и чл.17, ал.1 и ал.2 от ЗНА при спазване изискванията на чл. 26 и чл. 28 от ЗНА, чл. 76, ал.3 и чл.79 от АПК, чл.133 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, чл.52 от Наредба №1 от 10.10.2007 г. за проучване, ползване и опазване на подземните води; Фактически основания: необходимост от изменение и допълнение на местен нормативен документ, който да регламентира реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Пловдив, както и задълженията на физическите и юридически лица, относно дейности свързани с опазване на чистотата на атмосферният въздух, водите, устойчивото ползване и възстановяване на биологичното разнообразие, почвите и лечебните растения.

 

 

–––––-

РАЗГЛАСЯВАНЕ:

1. в-к „Марица” – 20.11. 2014 г.;

2. Интернет страницата – 19. 11. 2014 г.;

3. Инф. табло – пл. „Ст. Стамболов” № 1 – 20.11.2014 г.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/Арх. Илко Николов/