Решение 250

Print Friendly

Р Е Ш Е Н И Е

№ 250

ВЗЕТО  С  ПРОТОКОЛ  № 12 ОТ  28. 06. 2012  г.

 ( ПРИЛОЖЕНИЕ )

О Т Н О С Н О :    Приемане на Правилник за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, жители на Община Пловдив

 

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: Постоянната комисия по Здравеопазване и социални дейности

 

На основание чл. 21, ал. 1, т. 23 и чл.21, ал. 2 от ЗМСМА във връзка с чл. 30, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, предвид фактическите основания в предложение с вх. № 12ХІ-262 от 21. 06. 2012 г. и изложените съображения в изказванията на общинските съветници, Общински съвет – Пловдив

Р Е Ш И :

 

1. Приема Правилник за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, жители на Община Пловдив.

2. Правилника за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, жители на Община Пловдив влиза в сила от 15. 07. 2012 г.

 

МОТИВИ: Настоящото решение се прие на основание чл. 21, ал. 1, т. 23 и чл.21, ал. 2 от ЗМСМА във връзка с чл. 30, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет; като взе предвид, че с Решение № 66, взето с Протокол № 3 от 16. 02. 2012 г. на Общински съвет – Пловдив е приет бюджета на Община Пловдив за 2012 г. и в него са предвидени 10 000 /десет хиляди/ лева за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, но за да заработи тази програма и се усвоят предвидените средства е необходимо да се изготви и приеме Правилник, в който точно и в детайли да са посочени критериите за кандидатстване на семействата и двойките с репродуктивни проблеми, както и начина, по който ще се изплащат, предвидените в бюджета на Община Пловдив средства.

 

БРОЙ СЪВЕТНИЦИ:                        51

БРОЙ ПРИСЪСТВАЛИ

НА ГЛАСУВАНЕТО:                        39

БРОЙ ГЛАСУВАЛИ “ЗА”:   39

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/Арх. Илко Николов/

 

ПРИЛОЖЕНИЕ

към Решение № 250, взето с Протокол № 12 от 28. 06. 2012 г.

 

ПРАВИЛНИК

ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ НА  СЕМЕЙСТВА И ДВОЙКИ С  РЕПРОДУКТИВНИ ПРОБЛЕМИ, ЖИТEЛИ НА

ОБЩИНА ПЛОВДИВ

 

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С този правилник се определят реда, условията и процедурите на финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, жители на Община Пловдив, със средства предвидени в Бюджета на Община Пловдив.

Чл. 2. Средствата, предвидени за финансовото подпомагане на процедурите се гласуват всяка календарна година с Бюджета на Община Пловдив, по предложения на Комисията на този правилник.

Чл. 3. (1) Със средства, предвидени в Бюджета на Община Пловдив, се финансират лица, страдащи от  безплодие, лечимо преди всичко с методите на АРТ и по – конкретно чрез ‘‘ин витро oплождане”, при наличие на следните индикации:

1. Безплодие с неизяснена чрез конвенционалните диагностични методи етиология.

2. Ендометриоза, засягаща анексите и свързана с безплодието.

3. Тубарен стерилитет при жената (МКБ – Х : No 97.1), доказан лапароскопски:

а) липса на маточни тръби двустранно (оперативно отстранени)

б) едностранна липса с контралатерална непроходимост или стеноза

в) двустранна непроходимост на маточните труби (вкл. след стерилизация)

г) едностранна непроходимост с контралатерална стеноза

д) двустранна интерстициална или истмична стеноза

е) състояние след пластика на маточните тръби, най-малко 12 месеца след пластика, при положение, че не е настъпвала вътрематочна бременност.

4. Стерилитет при жената, свързан с липсата на овулация поради LUFS.

5. Стерилитет свързан с мъжки фактор (МКБ – Х : No 97.4)

(2) Със средствата предвидени в Бюджета на Община Пловдив се финансират:

1. Контролирана oвариална хиперстимулация (КОХС) с един или повече от един от следните лекарствени продукти (по групи):

а) аналози на гонадолибералина (агонисти или антагонисти)

б) гонадотропни хормони (уринарни или рекомбинантни)

в) други (за лутеална поддръжака) – стероиди и/или хорионгонадотропин

2. АРТ методи (ин витро методики):

а) фоликулна пункция под ехографски контрол

б) класическо ин витро оплождане

в) оплождане чрез ICSI

г) ембриотрансфер

д) инсеминации от партньора или дарител

е) ин витро матурация

ж) тестикуларна и/или епидидимална биопсия (TeSE,PISA, MISA)

з) контрол на стимулационния процес чрез ехографски и хормонални изследвания.

(3) Със средствата, предвидени в Бюджета на Община Пловдив, се финансират и следните изследвания:

а) спермален анализ

б) изследване за трансмисивни инфекции

в) хормонални – преди КОХС

г) други специфични изследвания (генетични, имунологични и др.)

д) ембриоредукция

е) предимплантационна генетична диагностика или скрининг (PGD/PGS)

ж) овоцитна донация

з) ембриодонация

и) GIFT, ZIFT и други подобни

(4) Лекарствените продукти, финансирани със средства по този Правилник следва да са включени в позитивния лекарствен списък и се осигуряват по реда на чл.207, ал 1, т. 5 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

ГЛАВА ВТОРА

КРИТЕРИЙ ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ

НА НУЖДАЕЩИТЕ СЕ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ПО

АСИСТИРАНА РЕПРОДУКЦИЯ ПРИ СЕМЕЙСТВА И ДВОЙКИ С БЕЗПЛОДИЕ, ЛЕЧИМО ПРЕДИ ВСИЧКО С МЕТОДИТЕ НА APT.

ДОКУМЕНТИ ПОКАЗВАЩИ НЕОБХОДИМОСТ ОТ ЛЕЧЕНИЕ С APT ПРОЦЕДУРИ

 

Чл. 4. Кандидатите за финансово подпомагане на дейности по асистирана репродукция за лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на APT, трябва да отговарят на следние критерии:

1. Да са български граждани, притежаващи адресна регистрация в Община Пловдив и жители на Община Пловдив през последните три години. За семействата и двойките на това условие следва да отговаря поне един от кандидатите.

2. Да нямат задължение към Община Пловдив и данъчни задължения към държавата.

3. Да са здравно осигурени.

4. Желателно е всеки от кандидатите да е завършил минимум средно образование.

5. Да няма поставени под запрещение

6. Да са семейни двойки или двойки, регистрирани по смисъла на Семейния кодекс като фактическо съжителство.

7. Да е налице доказан стерилитет (независимо с женски и/или с мъжки фактор), лечим единствено с методите APT и по-конктерно IVF или ICSI. Удостоверяването се извършва с медицински документи: епикризи, етапни епикризи, медицински картони, стимулационни протоколи, удостоверения от клиники, с отразяване факта на лечението на пациентите при тях и извършените манипулации. При нужда, комисията може да изиска допълнителни удостоверения и данни от медицинските заведения, както и да извършва проверки и запитвания.

9. Възрастта на жените, кандидатстващи за финансиране по програмата, да съответства на Наредба № 28 на Министерството на Здравеопазването.

Чл. 5. Кандидатсването за финансово подпомагане на „ин-витро“ процедури на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, живущи на територията на Община Пловдив, със средства, предвидени в Бюджета на Общината, е за един опит в рамките на една година и не ограничава правото и възможността за кандидатстване за финансово подпомагане от Център „Фонд за асистирана репродукция“.

Чл. 6. Средствата, отпуснати на семействата и двойките за финансово подпомагане, са в размер до 1000 лв. на заявител.

 

ГЛАВА ТРЕТА

ПРОЦЕДУРА ЗА ФИНАНСОВО ПОДПОМАГАНЕ

 

Чл. 7. Входираните искания за финансовото подпомагане на процедурите по този правилник се разглеждат от Комисия в състав от 7 души – общински съветници, членове на Постоянната комисия по Здравеопазване и социални дейности към Общински съвет – Пловдив. Председател на комисията по право е Председателят на Постоянната комисия по Здравеопазване и социални дейности към Общински съвет – Пловдив.

Чл. 8. Комисията по този правилник има следните функции в изпълнение на правомощията си:

1. Разглежда, одобрява искания и изготвя предложения до Общински съвет – Пловдив за финансово подпомагане на български граждани ( семейства и двойки), живущи на територията на Община Пловдив, за извършване на дейности по асистирана репродукция или безплодие, лечимо преди всички с методите на APT и по-конкретно чрез ин-витро оплождане;

2. Дава методически указания относно процедурите по отпускане и разходване на финансовите средства за асистирана репродукция, представени в Бюджет на Община Пловдив по предложение на комисията към Общински съвет – Пловдив;

3. Осъществява контрол за спазване на критериите и условията за придобиване на права за ползване на средствата за извършване на дейности по асистирана репродукция.

Чл. 9. Комисията обявява решението на Общински съвет –Пловдив за финансово подпомагане на процедури ин-витро на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, живущи на територията на Община Пловдив, критериите, вида, срока и мястото за прием на документи на интернет страницата на Община Пловдив, в Деловодството на Общинският съвет – Пловдив и информационното табло в сградата на Община Пловдив на пл. „Ст. Стамболов” № 1.

Чл. 10. Председателят на комисията, обявява в сайта на Община Пловдив и Деловодството  на Общински съвет Пловдив часа, мястото и графика на заседанията на комисията. Срокът за обявяване на първото заседание не следва да бъде по-голям от 1 месец от изтичане на срока за прием на документи.

Чл. 11. (1) Заседанията на комисията са редовни при присъствие на повече от половината от нейните членове.

(2) Заседанията на комисията са закрити.

(3) Решенията да одобряване на кандидатите за финансово подпомагане се взимат с мнозинство от присъстващите, при явно гласуване.

Чл. 12. (1) С цел подпомагане на дейността на комисията, с право на съвещателен глас могат да участват и се допускат представители на юридически лица с нестопанска цел, защитаващи правата на пациентите в областта на асистираната репродукция.

(2) При преценка и при необходимост в работата на комисията могат да участват и вещи лица – медицински специалисти, с призната специалност „Акушерство и гинекология“ и по възможност с допълнителна квалификция или опит в областта на асистираната репродукция или стерилитета. При необходимост могат да участват и се допускат и други специалисти по конкретни случаи.

Чл. 13. (1) За всеки от кандидатите се изготвя преписка по заявленията, включени в дневния ред на заседанието.

(2) Преписката се изготвя и представя на комисията от нейн член, определен от Председателя на комисията.

(3) Заявлението по ал. 1 се изготвя по образец (Приложение 1) и се придружава от:

1. Копие от личната карта, заверено от заявителя с гриф „Вярно с оригинала

2. Копие от удостоверение за сключен граждански брак, заверено от заявителя с гриф „Вярно с оригинала“, а за двойките във фактическо съжителстви – с нарочна декларация.

3. Копие от документ за завършено образование, заверено от заявителя с гриф „Вярно с оригинала

4. Декларация, удостоверяваща липсата на кръвно родство по права линия и по съребрена линия до четвърта степен между заявителката и нейния партньор по образец.

5. Декларация от съпруга (партньора) на заявителката, че не е поставен под заприщение;

6. Документи, издадени от съответния орган, че няма задължения към Община Пловдив и данъчни задължения към Държавата;

7. Медицинска документация, удостоверяваща наличие на индикация:

а) епикризи и/или етапни епикризи;

б) документи за извършване на един или повече от следните методи: ХСГ и/или лапароскопия, и/или лапаротомия, като ехографското изследване не е доказателствен метод;

в) документи за извършване на 2 или повече спермални анализа, последния, от които е извършен не повече от 6 месеца преди подаване на заявлението. Ползват се критериите на Световната здравна органзация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е със спермолоогия, оценена по критериите на Крюгер;

г) при липса на овулация поради LUFS, докуманти относно поне 2 цикала с ехографски разчитания и снимки.

д) при неизяснен стерилитет –  документи, доказващи данни за безплодие в период от поне 2 години, лекувано чрез конвенционални методи, включително с реализирани поне 2 цикала с вътрематочни инсеминации.

Чл. 14. При непълноти или неясноти в подадените документи, комисията уведомява кандидатите в 3 дневен срок от заседанията си, като им дава конкретен разумен срок, не по-голям от месец за попълване на празнотите или корекции.

Чл. 15. Комисията взема решение по всяка преписка, която съдържа предложение за одобряване или неодобряване на заявителя/заявителите за отпускане на средства за извършване на асистирана репродукция.

Чл. 16. (1) За всяко заседание се изготвя протокол, който съдържа разгледаните заявления, решението по чл. 11 и резултатите от гласуването. Протокола се подписва от присъстващите членове на комисията.

(2) Протокола отразява персоналното решение, касаещо лицето, посочения адрес и размера на отпуснатата сума.

Чл. 17. Всеки заявител можа да получи достъп до протоколите на комисията и взетите решения.

Чл. 18. В тридневен срок, след разглеждане на всички заявления и приключване на заседанията, комисията изготвя окончателен списък на одобрените кандидати, който се обявява на интернет страницата на Община Пловдив, в Деловодството на Общинският съвет-Пловдив и на информационното табло в сградата на Община Пловдив, пл. „Ст. Стамболов” № 1.

Чл. 19. Списъкът с одобрените кандидати, както и размера на отпуснатата сума се гласува от Общински съвет – Пловдив, с докладна записка изготвена от Председателя на комисията.

Чл. 20. При настъпване на бременност, подпомогнатите лица са длъжни да предоставят информация на комисията като поставяне на основа за стратегическо проучване и данни.

Чл.21.  Одобрената парична сума се отпуска в рамките на съответната бюджетна година, след представяне на първичен счетоводен документ и медицински документ за издадено разрешение за извършване на медицински дейности, свързани с репродуктивното здраве.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

КОНФИДЕНЦИАЛНОСТ НА ДАННИ И ИНФОРМАЦИЯ

 

Чл. 22. Членовете на комисията, лицата по чл.12 от настоящия правилник, както и служителите на общинската администрация нямат право да разгласяват факти и обстоятелства, които са им станали известни в хода на тяхната дейност.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 

§ 1. Настоящия Правилник е приет на заседание на Общински съвет-Пловдив с Решение № 250, взето с Протокол № 12 от 28. 06. 2012 г.

§ 2. Правилникът влиза в сила от 15 юли 2012 г.

§ 3. Измененията и допълненията на правилника се приемат от Общински съвет – Пловдив .

§ 4. Изпълнението на Правилника се възлага на Председателя на Комисията по чл.7 от този Правилник.

§ 5.Срокът за първото подаване на заявление за разглеждане на финансово подпомагане за извършване на процедури и дейности по асистирана репродукция при семейства и двойки с репродуктивни проблеми, лечимо преди всичко с методите на APT за 2012 год. е до ………2012 год .