Решение 341

Print Friendly

Р Е Ш Е Н И Е

341

ВЗЕТО  С  ПРОТОКОЛ  № 14  ОТ  02. 08. 2012  г.

 

О Т Н О С Н О :    Изменение на подробен устройствен план – план за застрояване за УПИ – Парк, кв. 130 по плана на Централна градска част – „Цар-Симеоновата градина“ във връзка с реконструкция и обновяване на „Цар – Симеоновата градина“ включващо: озеленяване, благоустрояване на съществуващите зелени площи и едроразмерна дървесна растителност и техническата инфраструктура, обслужваща парка, и реконструкция на съществуващото езеро с пеещите фонтани, включително изграждане на обществена подземен паркинг

 

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА: инж. Иван Тотев – Кмет на Община Пловдив

 

На основание чл. 21, ал. 1, т. 11 и ал. 2 от ЗМСМА, чл. 62, ал.1, ал. 7 и ал.9,  чл. 103, ал. 1 и ал. 4, чл. 108, чл. 110, ал. 1, т. 1, чл. 112, ал. 2, т.1, т. 5 и т. 8, чл.124, ал.1 и чл. 125, ал.1 и ал.2 от ЗУТ, Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, предвид изложените в предложение с вх. № 12ХІ-361 от 30. 07. 2012 г. фактически основания, Общински съвет – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

1. Одобрява Планово-техническо задание за изменение на Подробен устройствен план – план за застрояване за упи – парк, кв. 130 по плана на централна градска част – „Цар-Симеоновата градина“ във връзка с реконструкция и обновяване на „Цар-Симеоновата градина“ включващо: озеленяване, благоустрояване на съществуващите зелени площи и едроразмерна дървесна растителност и техническата инфраструктура, обслужваща парка, и реконструкция на съществуващото езеро с пеещите фонтани, включително изграждане на обществена подземен паркинг.

2. Разрешава провеждане на процедура по изменение на подробен устройствен план – план за застрояване за упи – парк, кв. 130 по плана на централна градска част – „Цар-Симеоновата градина“  във връзка с реконструкция и обновяване на „Цар-Симеоновата градина“ включващо: озеленяване, благоустрояване на съществуващите зелени площи и едроразмерна дървесна растителност и техническата инфраструктура, обслужваща парка, и реконструкция на съществуващото езеро с пеещите фонтани, включително изграждане на обществена подземен паркинг.

3. Възлага на Кмета на Община Пловдив да извърши необходимите действия по реда на чл.124 от ЗУТ за изпълнение на настоящото решение.

 

МОТИВИ: Настоящото решение се прие на основание  чл. 21, ал. 1, т. 11 и ал. 2 от ЗМСМА, чл. 62, ал.1, ал. 7 и ал.9,  чл. 103, ал. 1 и ал. 4, чл. 108, чл. 110, ал. 1, т. 1, чл. 112, ал. 2, т.1, т. 5 и т. 8, чл.124, ал.1 и чл. 125, ал.1 и ал.2 от ЗУТ, Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони, Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове, ОУП на гр. Пловдив – одобрен с решение № 375, прот. № 16 от 05. 09. 2007 г. на Общински съвет – Пловдив, Решения на ЕСУТ при община Пловдив, взети с протоколи № 26, т.9 от 18.07.2012 г. и № 28, т.1 от 27.07.2012 г., Обемно-устройствено проучване вх. № 12П7314 от 11.06.2012 г. за ситуиране на Обществен паркинг с капацитет 120/220 места в имот публична общинска собственост – „Цар-Симеоновата градина“, паметник на градинското и парковото изкуство, попадаща в УПИ – Парк, кв.130 по плана на Централна градска част-Пловдив, под нивото на дъното на съществуващото езеро, Разпореждане от инж. Димитър Кацарски, зам. Кмет „ОСУТСИ“, за изготвяне на планово-техническо задание за изготвяне на инвестиционен проект за: „Реконструкция, озеленяване и обновяване на „Цар-Симеоновата градина“, находяща се в УПИ Парк, кв.130 по плана  на Централна градска част – Пловдив“,  като се взе предвид: „Цар-Симеоновата градина“ е имот публична общинска собственост, съгласно Акт за публична общинска собственост № 969, одобрен със заповед № ОА-1155/29.11.1982 г. и Решение № 344, взето с пр. № 12 от 10.07.2003 г. на Общински съвет – Пловдив. Цар – Симеоновата градина”  е паметник на градинското и парковото изкуство, вписана в списъка на обявените паметници на градинското и парковото изкуство, обявени в Държавен вестник бр.41 от 19.05.1992 г. Езерото в „Цар – Симеоновата градина” съществува от създаването й през 1892 г. Около 1920 г. е пресушено и превърнато в игрище за деца. Скоро след това е изоставено и се покрива с бурени и храсти. През 1928 г. е предоставено  на дружество „Морски сговор” за развитие на водните и зимни спортове. Напълнено е с вода и до 70-те години на XX век в него се движат лодки и водни колела. През 1975г. е направена реконструкция на водната площ, като е изградено ново езеро с бетоново корито и  „Пеещ фонтан” със светлинни ефекти. Към настоящият момент езерото е с нарушена конструкция и хидроизолация, което не позволява пълненето и подръжката  на значителни водни обеми и нормална експлоатация. Действащият ПУП – Подробен устройствен план за УПИ Парк, кв.130 по плана на Централна градска част е приложен по отношение предвиденото застрояване – реализирани са предвижданията за изграждане на водно огледало и на обект с обществено-обслужващи функции – увеселителен обект ресторант „Симфония”.

Инвестиционното намерение за изграждане на подземен обществен паркинг под дъното на съществуващото езеро е в съответствие с чл.62, ал.1, респективно чл.62, ал.7 от ЗУТ, тъй като касае реконструкция и подстрояване на съществуващо застрояване, реализирано съгласно предвижданията на ПУП – водното огледало – без промяна на параметрите му. В съответствие с чл.10, ал.3 от Нар.4 за ОСИП – Обемно-устройственото проучване предлага целесъобразно разполагане на застрояването в поземления имот и служи за основа за изработването на подробен устройствен план. За реализиране инвестиционно намерение – изграждане Обществен подземен паркинг в УПИ Парк, кв.130 по плана на ЦГЧ гр.Пловдив, под нивото на дъното на съществуващото езеро е необходимо да се процедира проект ПУП – План за застрояване за реконструкция на изграденото, с устройствен статут езеро в „Цар – Симеоновата градина” и изграждане на подземно застрояване за изграждане на подземен гараж без излизане от параметрите на съществуващото езеро.  Становищата на експерти на Дирекции УТ и СМСТИ при община Пловдив са, че е възможно изграждане на съоръжението след задълбочени проучвания и изготвяне на: 1) Хидрогеоложки проучвания; 2) Комуникационни проучвания; 3) Дендрологично заснемане и проучвания за синхронизиране на строителни работи спрямо вегетативния цикъл на съществуващата дървесна растителност с цел ненарушаване природното равновесие на Паметник на градинското и парково изкуство „Цар-Симеоновата градина”.

А. ЦЕЛИ И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ РЕАЛИЗАЦИЯТА НА ПРОЕКТА:

Създаване на  „Зелена  градска  среда” в централната градска част на Пловдив в съответствие с общоприети европейски норми и параметри.

Подобряване на условията за  ежедневен отдих  и развлечения на гражданите и гости на областния град.

Възстановяване на водната площ като съществен елемент от територията на градината.

Обновяване на подземна и надземна инфраструктура, градско обзавеждане и техническа съоръженост в парка.

Осигуряване на автомобилен достъп и престой до парка, административни  и обществено-обслужващи сгради  в ЦГЧ  чрез изграждане на „Обществен подземен паркинг” за минимум 120 бр. автомобили в рамките на площните и геометрични параметри на езерото.

Реконструкция на помпени станции, подземни проводи и инсталации с цел осигуряване на възможност за изграждане на нови водни атракции и фонтани, като самостоятелен подобект и предмет на друго задание.

А.І. РЕКОНСТРУКЦИЯ И ОБНОВЯВАНЕ НА „ЦАР-СИМЕОНОВАТА ГРАДИНА”: ЗЕЛЕНА СИСТЕМА.

Ще бъдат предвидени мерки за прочистване на съществуваща суха и във влошено състояние растителност, както и на агресивни, издънкови и други неподходящи видове с оглед осигуряване условия за развитие на съществуващата и новопредложена растителност.

При премахването и резитбата на съществуващата растителност, както и с новото обемно-пространствено решение, ще се осигурят визуални връзки с „Историческа зона Филипопол – Тримонциум – Пловдив, както и с прилежащите и видими от парка индивидуални паметници на културата по улиците „Гладстон“ и ул.“Велико Търново“.

Внасяне на по-голямо обемно и цветово-колоритно разнообразие най-вече с ниска храстова растителност и цветя.

Внасяне на дървета-солитери с високи декоративни свойства.

Кътовете за почивка и изгледни площадки ще се оборудват с необходимите съоръжения и паркова мебел, подходящи за средата.

Предвиждане на ремонтни дейности на настилки там, където това е необходимо, както и предвиждане на нови настилки.

Всички паркови елементи – пейки, кошчета, осветителни тела и др. ще бъдат в подходящ стил за парка.

А.ІІ. РЕКОНСТРУКЦИЯ И ОБНОВЯВАНЕ НА „ЦАР-СИМЕОНОВАТА ГРАДИНА”:

Реконструкция на съществуващото езеро с пеещите фонтани, включително изграждане на обществен подземен паркинг.

Oбщественият подземен паркинг е предвиден в рамките на съществуващото езеро с полезна площ до 5 000 кв.м. и възможност за паркиране на повече от 120 автомобила с подход чрез двупосочна рампа от ул. „Авксентий Велешки”, северно от съществуващото застрояване. При увеличение капацитета на паркинга ще бъдат изследвани варианти за  обособяване на втора автомобилна еднопосочна евакуационна рампа. Плановата схема ще предложи оптимално разположение на улици с възможност за двустранно паркиране с цел икономичност и добра организация на движение под земята. Всички  входове/изходи чрез рампи, стълби и асансьори ще имат подходящо разположение като осигуряват добра комуникация и евакуация по норми. Подземният паркинг ще бъде реализиран в условията на Наредба №4  от 1 юли 2009 г. за проектиране , изпълнение и поддържане на строежи в съответствие с изискванията за достъпна среда на населението, включително за хората с увреждания. Проектът ще предвиди необходимите обслужващи площи, санитарни възли за персонал и посетители и технически помещения за вентилационни, спринклерни уредби, включително помпени станции и инсталации за управление нови водни атракции и фонтани.

Проектът ще предложи основна реконструкция на коритото на езерото, като строителните работи ще се извършват в съществуващите  граници на водната площ  съгласно геодезическата снимка. Ще бъде изследвана възможността за общо вдигане на новото дъно, респ. на горно ниво вода, като се предвиди  дълбочина на водата около 50 см. Дъното на езерото ще има подходящи наклони с решение за пълнене и празнене на водния обем. С особено внимание ще се изследват варианти за изпълнение на надеждна хидроизолация, трайно защитно покритие с материали и добра обща визия. Ще се предложат детайли за изпълнение на бреговите ивици, като се проучи конструктивното състояние на съществуващите тераси с амфитеатрално разположение към водата с цел  ремонт и  частично или изцяло запазване. За всички контактни територии с водата ще се проектират защитни парапети и елементи от различен характер, ограничаващи директния достъп. Новопроектираните подходи, входове и изходи от подземния паркинг ще се съобразят с алейната мрежа на парка с цел максимално запазване на средата. Всички видими нови и реконструирани елементи ще бъдат решени с парков дизайн  без натрапващи материали и в подходящи цветове.

 

БРОЙ СЪВЕТНИЦИ:                        51

БРОЙ ПРИСЪСТВАЛИ

НА ГЛАСУВАНЕТО:                       44

БРОЙ ГЛАСУВАЛИ “ЗА”:   29

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

/Арх. Илко Николов/